select language lang

Fraternitatea Magione câștigă TuscanyMagnificup 2017!

Frăția Magione a fost cea care a câștigat prima ediție a MagnifiCUP în zona Toscana, câștigând cu 6-3 în fața Frăției Marti

Pe o ploaie torențială, pe terenul Oratoriului San Leo din Arezzo, a avut loc prima MagnifiCUP din zona toscană, datorită voinței încăpățânate a lui Matteo Campani și Giacomo Orsini, care au lucrat la organizarea acestei „zile a comunității” speciale timp de doi ani.

Meciul a fost condus cu măiestrie de experimentatul arbitru Mauro Mariani, care a condus și rugăciunea inițială la mijlocul terenului cu ambele echipe.

Cele două frății s-au înfruntat frontal, în două reprize a câte 30 de minute. Magione a evidențiat imediat calitățile băieților mai tineri, care au marcat patru goluri în decurs de 20 de minute, cu viteză și calitate; timpul necesar pentru ca Marti să găsească așezarea potrivită și să înscrie din nou cu o dublă a lui Matteo Campani, la sfârșitul primei reprize cu rezultatul de 4-2 pentru Magione.

Cei doi portari ai Magione, Andrea Orsini și Francesco Cangiano, au fost în mare dificultate, închizând literalmente orice speranță a numeroaselor șuturi spre poartă efectuate de echipa fraternității doritoare Marti.

În repriza a doua, jocul a fost mai echilibrat, iar portarul Daniele Donnarumma (nume de familie excelent pentru acest rol) a avut și el numeroase intervenții pentru a apăra poarta frăției sale.

Dar fraternitatea Magione a fost cea care a marcat încă două goluri frumoase cu tinerii săi, căpitanul Giacomo reușind un hat-trick.

Accidentarea la nas a căpitanului Matteo Campani a spulberat inexorabil speranțele slabe ale „albaștrilor”; abia în ultimele cinci minute, când a revenit, a reușit să înscrie ultimul gol care a stabilit scorul de 6-3.

Meciul a fost frumos, nouă goluri și multă bucurie de a fi împreună; în fața unui public numeros și zgomotos, deloc intimidat de ploaia abundentă, s-a sărbătorit această primă ediție a MagnifiCUP Toscana. (în Umbria se desfășoară de ani de zile cu toate frățiile din zona Perugia).

Ziua a continuat cu un prânz comunitar și ceva timp împreună, unde cele două frății au avut ocazia să comenteze jocul și multe altele.